Pages

Feb 29, 2012

SA e perceptojme te BUKUREN? Do we perceive beauty?

Do we recognize the talent in an unexpected context?
A man sat at a metro station in Washington DC and started to play the violin; it was a cold January morning. 
He played six Bach pieces for about 45 minutes
During that time, since it was rush hour, it was calculated that 1,100 people went through the station, most of them on their way to work.
Three minutes went by, and a middle aged man noticed there was musician playing. 
He slowed his pace, and stopped for a few seconds, and then hurried up to meet his schedule.

A minute later, the violinist received his first dollar tip: a woman threw the money in the till and without stopping, and continued to walk. 
A few minutes later, someone leaned against the wall to listen to him, but the man looked at his watch and started to walk again. 
Clearly he was late for work.
The one who paid the most attention was a 3 year old boy. His mother tagged him along, hurried, but the kid stopped to look at the violinist. Finally, the mother pushed hard, and the child continued to walk, turning his head all the time. This action was repeated by several other children. All the parents, without exception, forced them to move on.

In the 45 minutes the musician played, only 6 people stopped and stayed for a while. 

About 20 gave him money, but continued to walk their normal pace. 

He collected $32. 

When he finished playing and silence took over, no one noticed it. No one applauded, nor was there any recognition.
No one knew this, but the violinist was Joshua Bell, one of the most talented musicians in the world. He had just played one of the most intricate pieces ever written, on a violin worth $3.5 million dollars.
Two days before his playing in the subway, Joshua Bell sold out at a theater in Boston where the seats averaged $100.
This is a real story. 
Joshua Bell playing incognito in the metro station was organized by the Washington Post as part of a social experiment about perception, taste, and priorities of people. The outlines were: in a commonplace environment at an inappropriate hour: 
- Do we perceive beauty? 
- Do we stop to appreciate it? 
- Do we recognize the talent in an unexpected context?
One of the possible conclusions from this experience could be:
If we do not have a moment to STOP and LISTEN to one of the best musicians in the world playing the best music ever written, how many other things are we missing?

Deshiroj te ndalem....
Kjo histori vazhdon te qarkulloje ne internet.
Shume e kane lexuar ne gjuhe te ndryshme! Shume, dmth te gjithe ata qe terhiqen shpejt prej leximit! 
Ketu me lart e vura ne anglisht per t'iu rikujtuar se shqipja nuk eshte (akoma) gjuhe boterore edhe pse ne e imagjinojme te mundur!
Une e lexova dhe me pelqeu....
Vetem se, nuk dua fare ta ve theksin te Joshua BELL qe i ka merituar te gjitha duartrokitjet kur ka dale ne skene dhe e kane njohur e vleresuar! 
Dua te ndalem (bashke me ju) tamam te kjo analiza e cuditshme me pyetje qe autori ka shtruar me te drejte ne konkluzione:
A e perceptojme NE te BUKUREN? A ndalemi ne per ta vleresuar ate???
Ndoshta shume te thjeshta keto te dyja... pergjigjemi thate me nje: "po mo, patjeter!". 
Pergjigjemi shpejt si per te evituar koklavitje te metejshme qe do na futnin, si ne nje ring boksi, ne nje qoshe argumentash nga ku rrezikohet te mos dalim kollaj e te palenduar.
Pergjigjemi thate se "kemi pune" dhe s'kemi kohe per te humbur... Aq automatikisht kjo pergjigje sa harrojme te mendojme!
Ndalu dhe mendo c'eshte per ty e bukura? ok... i afrohem pyetjeve me te forta:
A e dallojme (e kuptojme) talentin ne kontekste (apo ambjente) jo te zakonshme?!
(Ja "bomba" qe hidhet pa paralajmerim!!!)
Shume interesante... tamam sikur te pyesesh: do ta kishe njohur ndryshimin e muzikes, sikur ne filarmonine e shtetit te ishte kompozitor VERDI???
Paralelizem i cuditshem apo jo? 
Krijoj nje tjeter mundesi jashte konteksti: do ta kishe njohur Robert Ndreniken sikur te te kontrollonte pasaporten ne aeroportin "Nene Tereza" nderkohe qe luante nje pjese filmi?
E provoj dhe nje here me nje shembull te ngjashem: sikur Tedi Papavrami t'i binte violines ne spitalin psikiatrik ? 
Pergjigja kesaj here eshte acaruese dhe nen friken e qoshes pa dalje pergjigjemi "JO e ca pastaj?!"..."JO dhe s'me intereson ta njoh... se e kam koken te mbushur me "gjera" dhe s'kam vend per mendime..."
Per shkak te kesaj arrogances se pakuptimte dhe te dyshimeve "idiote", prandaj pergjigjemi ne kete menyre! 
Se nuk duam te shohim, te degjojme, te shijojme ndryshe nga c'kemi bere deri tani!
Sepse vazhdojme t'i mbysim idete e mrekullueshme me dialogje "pazari"... 
Keshtu s'kemi per ta njohur e as per ta shijuar kurre artin edhe sikur ta kemi perpara hundes. 
Mbetemi ne vetmine e rutines duke vene faje absurde...
Rrjedhimisht nuk do te kemi as aftesite per te rritur femije me shije artistike, se jua presim hovin qe ne dyshimet e para... Se nuk i kemi shoqeruar kurre ne nje ekspozite, koncert apo muzeum!
Sa "gjera te bukura" humbasim keshtu? 
Jeta do te ishte me e thjeshte dhe truri do te punonte me shpejt i stimuluar nga ndryshimet e bukura! 
Sa kohe harxhojme me argetime te kota? Sa iniciativa krijuese unike dhe te mrekullueshme do kishim sikur te linim te lire imagjinaten dhe te shijonim me te vertete cudirat e vogla qe na ndodhin cdo dite ne jete???

Prandaj:

Te ftoj te ndalesh per NJE MINUTE , te "zgjidhesh nga zinxhiret" mendimet/krijimtarine dhe te gjesh "te bukuren" qe cdo dite jeton brenda teje.


thinking....

No comments: